пʼятниця, 29 листопада 2013 р.

“ Звів я пам’ятник свій…” Квінт Горацій Флакк – поет “золотої доби”. Ода “До Мельпомени “ як початок традиції підбиття поетом підсумку творчого шляху.

    Мета: ознайомити учнів із творчістю Горація, продовжити роботу над виразним читанням поезії, провести літературні паралелі: порівняти вірші Горація, Державіна, Пушкіна; розвивати увагу, логічне мислення, виховувати повагу до митців слова.
   Обладнання: портрети Горація, Октавіана Августа, Пушкіна, Державіна,  види Риму, доби Октавіана Августа.

Хід уроку

I.                                                                                                       Оголошення теми, мети та завдань уроку.
    Очікувані результати

Знати:
Біографію поета
Особливості жанру оди
Зміст поезії Горація, Державіна, Пушкіна

   Вміти:
Визначати тему, ідею вірша, порівнювати близькі за змістом поетичні твори

II.                                                                                                   Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу
1.                                                                 Вступне слово вчителя.
Золота доба римської літератури.
  Перше століття до наших днів. Припинення міжусобиць у Римі, мирне життя дало небувалий розквіт господарству імперії, мистецтву і літературі.
Поети славили Першого серед рівних”, як називав себе імператор Октавіан Август, який всіляко їх підтримував. Та не лише про нього йшлося у їхніх поезіях. Батьківщина, її славне минуле, життя і праця пастухів, селян, природа, суть життя – це теж стало предметом їх віршів. Сьогодні ми познайомимось із творчістю Квінта Горація Флакка, або просто Горація.
2.Прокоментуйте опорні слова, що є віхами його життя.
(див. додаток ст. 3)

3.Учні, що мали випереджуюче завдання, знайомлять усіх з цікавими фактами біографії Горація, зачитують його вислови, які стали крилатими.
Думка в подарунок:

Труднощі долаю терпінням.
Обирай завдання по силах.
Скільки голів, стільки й думок.
Сила, позбавлена розуму, гине.
Золота середина.
Все має певну міру.

Учням пропонується записати два вислови, які їм до вподоби.

4. Робота з текстом.
Учні, які вивчають латину, читають вірш  “До Мельпомени” мовою оригіналу.

Слово вчителя.
   Відомо, що твори Горація перекладали українські поети. Послухаймо цей вірш у перекладі А. Содомори.

5. Словникова робота.

Ода – урочисто-патетичний вівш, у якому автор висловлює похвалу видатним особам,  або звеличує визначні події.
Аквілон – північний вітер, бог вітру.
Весталка, понтифік-жрець – служителі храму Вести на пагорбі Капітолій.
Авфід – ріка на півдні Італії.
Давн – міфологічний володар полів.



6. Учням пропонується ще раз мовчки прочитати поезію.

Бесіда
1)                                                                До кого зверенена ода Горація?
2)                                                                Яка тема твору? (Поета і поезії, першим започаткував цю тему в літературі.)
3)                                                                У чому поет вбачає головну свою заслугу?
4)                                                                Знайдіть рядки, у яких поет говорить про те, що його памятатимуть люди.

7. Виразне читання вірша у перекладі М. Зерова.

8. Порівняння перекладів А. Содомори і М. Зерова

9. Учням пропонується визначити що незвичного є у поезії Горація. (Пам’ятник зводить сам, при житті, вважає себе гідним лаврового вінка Мельпомени).

10. Закінчити речення:
Памятник поета – це …

Слово вчителя.
  Мотив увічнення памяті про поета у його творах є провідним у віршах російських поетів Г. Державіна та О. Пушкіна.

11. Виразне читання вчителем Памятника Державіна і Пушкіна.

12. Дослідницьке завдання у групах:
Порівняти вірші:
І    група -- А. Содомори та  Г. Державіна
ІІ   група – А. Содомори  та О. Пушкіна
ІІІ  група – А. Содомори та М. Зерова
     За алгоритмом:
v                                                                                                    Яким є пам’ятник? Його висота і міцність?
v                                                                                                   Згадки про невмирущість душі і слави?
v                                                                                                   Скільки часу триватиме слава поета?
v                                                                                                   Хто памятатиме його?
Висновки записати у вигляді кіл Вена. (див. додаток ст.13)

ІІІ. Підсумки уроку.
Продовжіть фразу:
v                                                                                                   Я знаю про Горація, що це …
v                                                                                                   Мені відомо, що ода – це …
v                                                                                                   Вірш  Горація До Мельпомени викликав чимало наслідувань, бо …

Слово вчителя.
  Такі памятники створили собі за життя геніальні поети. Але є звичайні пересічні люди. Кажуть, що людина прожила немарно, якщо посадила дерево, збудувала дім, виростила дітей. А як треба жити, щоб не наслідити, а залишити свій слід на Землі? Що ще повинна зробити людина? Отже, домашнє завдання – написати твір-роздумСлід на Землі

Немає коментарів:

Дописати коментар